KatolickieWieści
Wieści z życia katolików.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Poszukujemy administracji.

#1 2017-11-05 17:11:31

I Wojna Światowa

Szczęść Boże, opowiem wam skróconą historię I Wojny Światowej (głównie o nowych broniach)
I Wojna Światowa zaczęła się 28 lipca 1914, kończąc się 11 listopada 1918. Konflikt rozpoczął się wypowiedzeniem wojny Serbii przez Austro-Węgry. To wydarzenie ma swoją przyczynę: zabójstwo Franciszka Ferdynanda – arcyksięcia austriackiego przez serbskiego nacjonalistę 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie. Wojna toczyła się pomiędzy ententą tj. Serbią, Wielką Brytanią, Rosją, Francją, Japonią (sojusznikiem Wielkiej Brytanii), Włochami (od 1915), USA (od 1917) i kilkoma państwami ze świata a państwami centralnymi, czyli Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Imperium Osmańskie (dzisiejszą Turcją) i Bułgarię.
I Wojna Światowa była zetknięciem  XX-wiecznej techniki z XIX-wieczną taktyką i strategią. Jej wybuch był zakończeniem nowożytności i rozpoczęciem współczesności. Była też pierwszą wojną, w której zostały wykorzystane czołgi, miotacze ognia i gazy bojowe. Jedne z pierwszych działań zbrojnych rozgrywały się na Pacyfiku i w Afryce. Większość wysp pacyficznych zostały przejęte przez japońskie oddziały. Po ponad miesięcznym oblężeniu niemieckiej bazy w chińskim Qingdao przez brytyjsko-japońskie siły, ententa wyparła albo przyjęła kapitulację wszystkich niemieckich oddziałów na Pacyfiku. Wtedy zakończyły się działania wojenne w Azji, poza rzadkimi działaniami okrętów II Rzeszy. Siły niemieckie jednak stawiały silny opór w kilku rejonach Afryki (głównie w dzisiejszej Tanzanii).
W Europie armia Austro-Węgier i Niemczech cierpiały na brak informacji o zamiarach, czego jednym ze skutków była przegrana Austro-Węgier z Serbią i  Rosją podczas inwazji na Serbię. Austro-Węgry były przekonane, że Niemcy zabezpieczą ich północne skrzydło, które było zagrożone przez Rosję. Plany niemieckie jednak przewidywały najpierw zmasowany atak na Francję, w celu wyeliminowania jej całkowicie z wojny, natomiast armia austriacka miała stawiać czoła rosyjskim siłom. Te wzajemne nieporozumienia sprawiły, że armia austriacka musiała przegrupować swoje wojska z południa na północ, aby stawić czoła nadciągającemu atakowi, ale wojska austriackie uderzające z północy natknęły się na siły serbskie 12 sierpnia i stoczyły z nimi bitwę pod Cerem, w której Serbowie wygrali.
Niemcy po wielu atakach  starali się utrzymać niezmienioną sytuację na froncie i jednocześnie przygotowywali ofensywę pod Ypres, które Brytyjczycy zdobyli w listopadzie 1914, w czasie pierwszej bitwy w tym rejonie. Uderzenie to miało na celu odwrócenie uwagi od głównego ataku, który miał zostać wykonany na froncie wschodnim oraz przeszkodzenie wprowadzeniu w życie planów francusko-brytyjskich, a także przetestowanie nowej broni. Po dwudniowym bombardowaniu, 22 kwietnia 1915 wojska niemieckie wypuściły gaz chlorowy, który wiatr niósł nad okopy brytyjskie. Zielono-żółta chmura zaczęła dusić obrońców; jednostki tyłowe rzuciły się do panicznej ucieczki, co spowodowało wytworzenie się 3-kilometrowej luki w liniach alianckich. Jednak Niemcy nie mieli wystarczających sił, aby wykorzystać okazję. Szybko przerzuceni w ten rejon Kanadyjczycy opanowali sytuację i zahamowali postępy przeciwnika. Ta bitwa była pierwszym użyciem na masową skalę gazów bojowych (Niemcy użyli 168 ton trujących substancji tylko w tym konkretnym przypadku), które spowodowały śmierć 5 tysięcy żołnierzy. Bitwa pod Verdun zaczęła się 21 lutego 1916 z dziewięciodniowym opóźnieniem spowodowanym burzami śnieżnymi. Po 8-godzinnym ostrzale artyleryjskim do boju ruszyły tyraliery niemieckie, ale ku ich zaskoczeniu Francuzi zawzięcie utrzymywali się na swoich pozycjach, z których nie mogły ich wymieść nawet po raz pierwszy użyte miotacze ognia. Jednak po pewnym czasie przewaga oddziałów niemieckich zaczęła być coraz bardziej widoczna i Francuzi utracili prawie wszystkie forty czołowe, łącznie z wielkim fortem Douaumont. Pomimo tego, dzięki alianckim posiłkom 28 lutego udało się zatrzymać postępy wojsk cesarskich.
Najkrwawszą bitwą I Wojny Światowej była bitwa nad Sommą, bo pochłonęła ponad milion istnień ludzkich. Toczyła się od 1lipca do 18 listopada 1916 r. Na początku szala zwycięstwa była po stronie niemieckiej, lecz wprowadzenie czołgów przez Wielką Brytanię przeważyło o zwycięstwie ententy.
Wojna zakończyła się klęską państw centralnych, likwidacją mocarstw Świętego Przymierza oraz powstaniem w Europie Środkowej i Południowej licznych państw narodowych. Była też jedną z głównych przyczyn rewolucji lutowej i rewolucji październikowej w Rosji. W jej wyniku zginęło ponad 14 milionów ludzi. Mimo ogromu strat i wstrząsu wywołanego nimi, wojna ta nie rozwiązała większości konfliktów, co 21 lat później doprowadziło do wybuchu II wojny światowej. 
Bóg zapłać za poświęcony czas na mój wątek o I Wojnie Światowej
Wasz Papież Zbysiu

Czy chcecie dokładniej opisaną historię I WŚ w kilku postach?

  1. Tak
  2. Oczywiście, że tak
  3. Nie
Ilość głosów: 2

Wyniki ankiety dostępne są wyłącznie dla zalogowanych użytkowników


Bóg Honor Ojczyzna

Offline

#2 2017-11-10 18:54:38

KatolickiRudyMarjusz
Papież
Nowe pole: Bóg Honor Ojczyzna
Windows 8.1Chrome 62.0.3202.89

Odp: I Wojna Światowa

Szczęść Boże ja dzisiaj powiem trochę o I wojnie światowej. Ok no to zaczynamy :
Przyczyny
- kryzys światowy;
- napięta sytuacja międzynarodowa;
- dążenia mocarstwowe Niemiec;
- dążenia niepodległościowe wielu państw
- konflikty między mocarstwami;
- zamach w Sarajewie (28 czerwca 1914r.)
Wydarzenie
- Rozpoczęcie wojny 28 lipca 1914 roku
Skutki
- rozpad trzech cesarstw: Niemiec, Austro-Węgier i Rosji
- powstanie bolszewickiego państwa w Rosji dążącego do "rewolucji światowej"
- powstanie nowych lub odrodzonych państw: Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Czechosłowacji, Węgier oraz Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców(od 1929 roku zwanego Jugosławią)
- straty terytorialne Niemiec, Rosji i Turcji
- umocnienie pozycji międzynarodowej Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii
- zniszczenia wojenne na obszarze 20 państw, głównie europejskich
- 10 milionów zabitych
- 16 milionów inwalidów

Niech będzie pochwalony


"Jeśli twoje dziecko lubuje się w czarnych kolorach, w strojach "moro", to wiedz, że coś się dzieje" ~ były ksiądz Piotr Natanek
"Skracaj przed mnożeniem" i "Cicho bądź" ~ Wanda M. - nauczycielka matematyki

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot