KatolickieWieści
Wieści z życia katolików.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Poszukujemy administracji.

#1 2017-10-30 19:29:04

KatolickiRudyMarjusz
Papież
Nowe pole: Bóg Honor Ojczyzna
Windows 8.1Chrome 61.0.3163.100

Sosnowiec - historycznie

Drodzy Katolicy powiemy dzisiaj o Sosnowcu dzisiejszym oraz historycznym. Ok no to zaczynamy. Sosnowiec miasto na prawach powiatu na południu Polski, w województwie śląskim, w Zagłębiu Dąbrowskim (z wyjątkiem dwóch fragmentów), będącym częścią zachodniej Małopolski. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).

Do jednych z najstarszych śladów osadnictwa na terenie miasta należą znaleziska z cmentarzyska łużyckiego na terenie dzielnic Pogoń i Sielec. Wstępnie datowane na okres epoki brązu i wczesną epokę żelaza. Najstarsza znana wzmianka o osadzie z terenu obecnego Sosnowca pochodzi być może z 1123, a już z pewnością o Milowicach, jak również o Klimontowie, Zagórzu i innych można mówić na podstawie dokumentu z 1228 i innych począwszy od XIII wieku. Do jednych ze starszych dzielnic należą również Pogoń, Sielec, Porąbka i inne. Aż do czasów rozbiorów Polski większość z wymienionych wyżej dzielnic wchodziła w skład województwa krakowskiego. Część z nich wchodziła natomiast w skład księstwa siewierskiego. Prawa miejskie przez krótki okres w XVIII wieku posiadał Modrzejów, a następnie od 1902 Sosnowiec, co było pierwszym przypadkiem nadania takich praw w Generał-gubernatorstwie Warszawskim za rządów caratu po Powstaniu Styczniowym, w trakcie którego w Sosnowcu funkcjonowała polska administracja, sąd i służba celna. W drugiej połowie XIX wieku przybyli do Sosnowca z Saksonii Lamprechtowie, Schönowie i Dietlowie. Przemysłowcy ci mieli udział w rozwoju przemysłowym i gospodarczym, ale też w życiu kulturalnym i społecznym, fundując kościoły, osiedla czy placówki oświatowe. Projekt utworzenia miasta Sosnowca pojawił się po raz pierwszy w 1885 roku, z inicjatywy sosnowieckich przemysłowców. Zaakceptowany został jednakże dopiero w 1902 roku. Sosnowiec utworzono wtedy z istniejących osad: Kuźnicy, Starego Sosnowca, Sielca, Środulki, Ostrej Górki, Pogoni i Radochy. W 1915 roku przyłączono także Dębową Górę, Konstantynów, Milowice, Modrzejów, Pekin i Środulę. W uzyskaniu praw miejskich brał udział sosnowiecki przemysłowiec Franz Schön, który zabiegał o to u władz w Petersburgu. W momencie utworzenia miasta, Sosnowiec liczył 61 tys. mieszkańców, miał własną prasę, teatr zawodowy, rozwinięte lecznictwo ze szpitalem, wśród wydarzeń, jakie miały tu miejsce, prócz wspomnianych walk powstańczych, należy wymienić wydarzenia z 1905 r. czy np. pierwszy w Polsce – razem z Warszawą – pochód pierwszomajowy.
26 listopada 2009 podczas LII Sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu sztandar miasta został udekorowany odznaczeniem „Za Zasługi dla ZKRPibWP”. Dekoracji sztandaru dokonał Prezes Zarządu Miejskiego ZKRPiBWP por. Edward Całka.

Kościoły i obiekty sakralne

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP
Cerkiew prawosławna pw. Wiary, Nadziei i Miłości
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Sosnowcu
Katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu
Kościół ewangelicki w Sosnowcu-Pogoni
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu
Kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu Kazimierzu Górniczym
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu Sielcu
Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowcu Maczkach
Kościół pw. św. Barbary w Sosnowcu Sielcu
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu Niwce
Kościół pw. św. Joachima w Sosnowcu Zagórzu
Kościół pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu Pogoni
kościół – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego dla diecezji sosnowieckiej, Sosnowiec, ul. Jagiellońska
Dom Macierzysty Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, w którym znajduje się Muzeum , (ul. m. Teresy Kierocińskiej 25)
Parafialna cerkiew prawosławna pw. Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii, ul. Jana Kilińskiego
Kaplica Matki Bożej AK-owskiej w Sosnowcu Zagórzu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_ … w_Sosnowcu

Do zobaczenia w następnym wątku koła historycznego

Jak uważasz czy po tym wpisie nadal myślisz, że Sosnowiec powinien być wyśmiewany przez młodzież

  1. Tak
  2. Nie
  3. Nie mam oceny na ten temat
  4. To jest dziwne, zeby młodzież ma prawo śmiać się z takiego cudownego miasta
Ilość głosów: 2

Czy byłeś Sosnowcu

  1. Tak
  2. Tak (przejazdem)
  3. Nie
  4. Nie, ale chciałbym być/mieszkać w Sosnowcu
Ilość głosów: 2

Czy lubisz Sosnowiec

  1. Tak
  2. Tak, bo ja go kocham`
  3. Nie
  4. Nie wiem co to jest Sosnowiec
Ilość głosów: 2

Wyniki ankiety dostępne są wyłącznie dla zalogowanych użytkowników


"Jeśli twoje dziecko lubuje się w czarnych kolorach, w strojach "moro", to wiedz, że coś się dzieje" ~ były ksiądz Piotr Natanek
"Skracaj przed mnożeniem" i "Cicho bądź" ~ Wanda M. - nauczycielka matematyki

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot