KatolickieWieści
Wieści z życia katolików.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Poszukujemy administracji.

#1 2017-10-29 16:56:29

KatolickiRudyMarjusz
Papież
Nowe pole: Bóg Honor Ojczyzna
Windows 8.1Chrome 61.0.3163.100

Radom - historycznie

Szczęść Boże, Drodzy Katolicy dzisiaj porozmawiamy o Radomiu w XIX wieku do dziś ( w częściach ). Po 1815 roku miasto znalazło się pod panowaniem Rosji i stało się siedzibą władz nowo utworzonego województwa sandomierskiego. Zgodnie z dyrektywą rządu Królestwa Polskiego wszystkie miasta wojewódzkie zostały zobowiązane do sporządzenia planów zagospodarowania przestrzennego. Plan sporządzony dla Radomia regulował kształt miasta i kierunek jego rozwoju. W I połowie XIX wieku powstało wiele budynków w stylu klasycystycznym (budynki prywatne oraz gmachy użyteczności publicznej), z których najważniejsze to :
            - Stary Ogród: najstarszy park Radomia, jeden z pierwszych w Królestwie Polskim, założony w 1822-1825. Założenie parkowe oparte było na wzorcach barokowych (promienistych układ ścieżek), uzupełnionych o elementy stylu angielskiego (swobodne ścieżki uzupełniające barokowe założenie). Założenie ogrodowe, poważnie zdewastowane w trakcie I i II wojny światowej uległo dużym przekształceniom.
            - Pałac Sandomierski – monumentalny, klasycystyczny dwupiętrowy budynek zaprojektowany przez Antonio Corazziego, wzniesiony w latach 1825–1827 przy trakcie Lubelskim. W XIX wieku siedziba komisji wojewódzkich oraz rządów gubernialnych. Rozbudowany w latach 1938–1942. O monumentalnym charakterze budynku świadczy piętnastoosiowa fasada, wzbogacona trzema ryzalitami ozdobionymi portykiem toskańskim i pilastrami oraz fryzem tryglifowym. Fasada parteru dekorowana boniowaniem.

II połowa XIX wieku przyniosła kontynuację realizacji założeń planu regulacyjnego z 1822 roku. Miasto rozwijało się w kierunku wschodnim i północnym, ale przede wszystkim w kierunku południowym (w związku z budową poza południową granicą miasta budynku dworca kolei iwanogrodzko-dąbrowskiej). W tym okresie powstawały budynki reprezentujące głównie style historyzujące i eklektyzm. Najważniejsze przykłady takiej zabudowy znajdują się w najbardziej reprezentacyjnej części Śródmieścia, przede wszystkim na: placu Konstytucji 3 Maja, ulicy Stanisława Moniuszki, ulicy Józefa Piłsudskiego, ulicy Henryka Sienkiewicza i ulicy Romualda Traugutta.

Ciekawostka
Lotnisko Radom-Sadków jest wykorzystywane głównie przez wojsko. W 2012 rozpoczęto dostosowywanie lotniska dla potrzeb cywilnych. W maju 2014 radomskie lotnisko zostało wpisane do krajowego rejestru lotnisk cywilnych. Od 29 maja 2014 podmiotem zarządzającym lotniskiem jest spółka akcyjna Port Lotniczy Radom. Niech będzie pochwalony. Do widzenia

Czy kiedykolwiek byłeś w Radomiu ?

  1. Tak
  2. Tak (przejazdem)
  3. Nie, nigdy tam nie byłem
  4. Nie
Ilość głosów: 5

Czy lubisz Radom

  1. Tak
  2. Nie
  3. Nie mam oceny na ten teamt
  4. Nie, bo Kocham Radom
Ilość głosów: 5

Czy Radom jest wpływowym miastem dla Polski

  1. Oczywiście, że tak
  2. Oczywiśćie, że nie
  3. Nie mam oceny na ten temat
Ilość głosów: 5

Wyniki ankiety dostępne są wyłącznie dla zalogowanych użytkowników


"Jeśli twoje dziecko lubuje się w czarnych kolorach, w strojach "moro", to wiedz, że coś się dzieje" ~ były ksiądz Piotr Natanek
"Skracaj przed mnożeniem" i "Cicho bądź" ~ Wanda M. - nauczycielka matematyki

Offline

#2 2017-10-30 21:34:09

Ministrantwiesio
Papież
Nowe pole: Błogosławieni Miłosierni!!!!1!
WindowsChrome 61.0.3163.100

Odp: Radom - historycznie

Szczęść Boże dziś troszkę nie na temat historyczny ale o najbardziej wpływowym dla naszego kraju lotniskaRadom-Sadków - cywilny port lotniczy w Radomiu w dzielnicy Sadków , położony ok. 4 km od jego centrum.Lotnisko na  jest wykorzystywane głównie przez wojsko. W 2012 rozpoczęto dostosowywanie lotniska dla potrzeb cywilnych. W maju 2014 radomskie lotnisko zostało wpisane do krajowego rejestru lotnisk cywilnych. Od 29 maja 2014 podmiotem zarządzającym lotniskiem jest spółka akcyjna Port Lotniczy Radom.
Niestety na tą chwilę (30.10) nie ma żadnego operatora lotniczego,ale ma się pojawić nowa na razie tajemnicza linia lotnicza ,która zawiąże kontrakt z lotniskiem (być może Olt Express ???)
Bóg Zapłać,
Ministrantwiesio


Jak kogoś trzeba nawrócić lub coś innego proszę pisać tu :
ministrantwiesiokontakt@onet.pl

Offline

#3 2017-10-31 20:12:11

KatolickiRudyMarjusz
Papież
Nowe pole: Bóg Honor Ojczyzna
Windows 8.1Chrome 61.0.3163.100

Odp: Radom - historycznie

Szczęść Boże dzisiaj znowu powiemy o historii i legendzie Radomia, więc zaczynamy :


Toponimia
Według legendy „O srebrnopiórym orle i radomskim grodzie” pewien młodzieniec trafił niesiony głodem do pięknej, zaklętej wioski. Drzewa, krzewy i rzeka szumiały jakby chcąc coś mu powiedzieć. Oczarowany tym pięknem wypowiedział „Rad dom bym tutaj zbudował”. To odczarowało wioskę. Jej mieszkańcy ugościli młodzieńca, a na tamtym miejscu wybudowano gród „Radom”. W rzeczywistości Radom brzmiał pierwotnie Radom’ (z miękkim m' – stąd dopełniacz: Radomia) i był przymiotnikiem dzierżawczym od imienia Radom (dopełniacz: Radoma), które to imię jest skrótem od imienia Radomir. Czyli Radom’ oznaczał „gród [należący do] Radoma” – tak jak Poznań to „gród [należący do] Poznana”.


Zabytkowa zabudowa dzielnic centralnych
Najcenniejszym zabytkiem Radomia jest zachowana zabudowa dzielnic centralnych pochodząca z okresu od XIII do XX wieku. O wartości założenia urbanistycznego tych rejonów miasta świadczy nagromadzenie oryginalnych zabytków prezentujących w układzie chronologicznym różne style architektoniczne, co w sposób czytelny obrazuje kolejne fazy rozwoju historycznej części miasta, począwszy od wczesnośredniowiecznej osady aż do dzielnic powstałych w XIX i XX wieku. Radomski zespół architektoniczno-urbanistyczny został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków dwukrotnie, w 1969 oraz w 1989. Ponadto na chronionym obszarze znajduje się około 200 obiektów posiadających indywidualne wpisy w rejestrze.


"Jeśli twoje dziecko lubuje się w czarnych kolorach, w strojach "moro", to wiedz, że coś się dzieje" ~ były ksiądz Piotr Natanek
"Skracaj przed mnożeniem" i "Cicho bądź" ~ Wanda M. - nauczycielka matematyki

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot